Пеньо Пенев глазами иностранного журналиста

Ольга Мальцева-Арзиани2
ГРАН-ПРИ
=========
и ГРАМОТА

"ЗА ОГРОМНЫЙ ВКЛАД В ИЗУЧЕНИЕ НАСЛЕДИЯ
БОЛГАРСКОГО ПОЭТА ПЕНЬО ПЕНЕВА" I степени

присуждается

ОЛЬГЕ МАЛЬЦЕВОЙ-АРЗИАНИ. РОССИЯ
http://www.stihi.ru/avtor/opmaltseva

за очерк

"ПЕНЬО ПЕНЕВ ГЛАЗАМИ ИНОСТРАННОГО ЖУРНАЛИСТА"


       *  *  *

 
О болгарском поэте Пеньо Пеневе

ПЕНЬО ПЕНЕВ ГЛАЗАМИ ИНОСТРАННОГО ЖУРНАЛИСТА

Ольга Мальцева-Арзиани

Где-то кто-то что-то читал...Кто-то о чём-то с кем-то говорил...Когда-то кому-то о чём-то рассказывали...
Вот и все сведения, которыми обладает иностранец о великом болгарском поэте ХХ века Пеньо Пеневе.
А жаль! Чем ближе знакомишься с лирикой поэта, тем он становится дороже, а проникновенные слова поэта, пронизанные тоской и горечью непонимания, всё сильнее врезаются в память, будоражат душу...
Открываю наугад сборник стихов. Стихтворение "Эпоха". Казалось бы, сейчас услышу слова поэта, восхваляющего своё время. Но сталкиваюсь с ужасом его личной драмы:
"С мръсни пръсти
                мерзавец
                в душата ти рови
и скверни това в тебе,
                що пей
                и гори."
"Грязными пальцами
                мерзавец
                в душе твоей роется
Оскверняя всё то в тебе,
                что поёт и горит."

Как страшно это!
И в творчестве, и в личной жизни поэта копаются, раня душу и терзая тело...Недруги держат за пазухой камень и в любой момент готовы к нападению, а друзья...друзья как-будто и не отказались от поэта, но не было никого рядом в тот миг, когда он решается свести счёты с жизнью, не понимая, какой непростительный грех совершает. И становится ясно, почему это стихотворение так трагично. Поэт уже видит пусть неправильный, пусть страшный, но выход из унизительной для него ситуации быть дичью, которую постоянно травят...
В стихотворении "Лучше не рожай его" поэт с горечью описывает казалось бы самый  восторженный миг в жизни молодой семьи, когда юная женщина услышала сердцебиение своего неродившегося ещё первенца. Поэт в повествовательной форме рассказывает о том, как беспокоится о будущем малыша, строит догадки, а будет ли  малыш любить молодой город Димитровград, который строит и который очень любит его отец. Поэт пока ещё не знает, дочь ли это будет, сын ли, не знает, какого цвета будут глазки у ребёнка, чёрненькие или голубенькие, но не в этом дело. Тихое и сокойное повествование закончено. Поэт неожиданно заставляет нас содрогнуться. Он говорит о том, что главное не то, какого цвета будут глаза у его ребёнка, а то, что ребёнок должен быть "Человеком с глазами", чтобы суметь отличить врага от друга.
И мы сразу понимаем, что сердце поэта переполнено тоской...Больно читать эти строки. Как больно читать и другие стихи о неразделённой любви, об одиночестве.


   Личная жизнь поэта не сложилась, он оставил жену и ребёнка, любил, страдал, томился, над ним постоянно висел домоклов меч истории. И казнь свершилась.
Поэт-строитель Светлого будушего, Певец в ватнике, Бригадир с поющей душей ушёл в небытие, чтобы возродиться из пепла тогда, когда народ Болгарии вновь протянет руку к томику его стихов, почитает, прольёт слёзы и покается...
Прости всех нас, ПОЭТ!
Иностранцу почти невозможно будет понять израненную душу Пеньо Пенева, не побывав в городе мечты поэта - Димитровграде. Он его строил, он жил этим городом, и город возвращает ему любовь сторицей.
Просторные площади, покрытые светлой мозаикой, добротные, с душой построенные дома радуют глаз своей солидностью и немного напоминают послевоенное строительство в Киеве и Минске. Огромное количество парков и скверов, фонтаны, лавочки, детские площадки...
Разве не об этом мечтал Пеньо Пенев, возводя самый молодой город на берегу реки Марица? И пусть немного обветшали фасады зданий, пусть многое ещё предстоит сделать для жителей Димитровграда его градоначальниками, но и сейчас город Пеньо Пенева может собой гордиться. Богатая культурная жизнь, замечательный театр, библиотеки, музеи, и, главное - ЛЮДИ! Приветливые, радушные, готовые принять, обнять, подать руку помощи, накормить, понять, приласкать, подарить тепло своих сердец.
Низкий поклон Вам, жители Димитровграда, из России.

ДИМИТРОВГРАД

    К 80-летию Пеньо Пенева,
    Великого Поэта-Трибуна Болгарии.

Димитровград-дитя СОЦИАЛИЗМА,
Где светлых улиц льётся водопад,
Где Пеньо Пенев песни пел ОТЧИЗНЕ,
Ей посвятив своих стихов каскад.

Димитровград - широкие аллеи,
Домов просторных череда рядов.
О них слагал стихи, душой болея,
ПОЭТ ЭПОХИ, не жалея слов.

Димитровград, где жил, любя, страдая
Простой по виду мудрый человек.
Где над главой его кружилась стая
Отнявших у него двадцатый век...

Димитровград, где злобные мерзавцы
Старались в грязь ПОЭЗИЮ втоптать,
Наградой стал ему венец страдальца,
И горько плакала о нём Отчизна-Мать.

Димитровград, где солнышко сияет
Омыл дождями давние грехи.
Сегодня здесь Поэта прославляют,
За мужество, за гордость, за стихи.

Димитровград с годами молодеет,
Незримо Пеньо Пенев здесь творит.
Он уходил, о Родине жалея,
Хотя и был он Родиной убит!


С любовью
Поэт, переводчик, журналист
Ольга Мальцева-Арзиани

Болгария

*  *  *


ПЕНЬО ПЕНЕВ В ОЧИТЕ НА ЧУЖДЕСТРАННИЯ ЖУРНАЛИСТ
Автор: Ольга Мальцева – Арзиани – поет и журналист от Русия
Превод от руски език : Генка Богданова

  Някъде нещо някой чел… Някой за това с някого нещо говорил…Някога на някого за това са разказвали…
Ето и всички сведения, които има чужденецът за великият български поет на ХХ Пеньо Пенев.
А е жалко! Колкото по-отблизо се запознаеш с лириката на поета, толкова по-близък ти става той. А проникновените слова на поета, пронизани от тъгата и горчивината,която изпитват  неразбираните, все по-силно се врязват в паметта и тревожат душата…
    Отворям напосоки сборникът със стихове. Стихотворението е «Епоха». струва ми се, че сега чувам думите на поета, възхваляващ своето време. Но се сблъсквам и с ужаса на неговата лична драма.
"С мръсни пръсти
                мерзавец
                в душата ти рови
и скверни това в тебе,
                що пей
                и гори."
"Грязными пальцами
                мерзавец
                в душе твоей роется
Оскверняя всё то в тебе,
                что поёт и горит."
Колко страшно е това!
И в творчеството , и в личният живот на поета се ровят, ранявайки душата му, и терзаейки тялото му. Неприятелите му държат в пазвата си камък и във всеки момент за готови за нападки. А приятелите? Приятелите сякаш не се отказват от поета, но не са редом с него, когато той решава да приключи сметките си със живота, неразбирайки какъв непростим грях ще извърши.
И става ясно, защо това стихотворение звучи така трагично. Поетът вече е вижда, макар и неправилен, макар и страшен, изход от унизителната за него ситуация да бъде дивеч, който постоянно преследват.
В стихотворението „По - добре не го раждай”, поетът с горчивина описва, струва ми се,най-възторженият миг в живота  на младото семейство, когато младата жена чува сърцебиенето на неродената си първа рожба. В повествователна форма поетът разказва за това, как се безпокои за бъдещето на  детето и се пита, дали наследникът  му ще обича младият град Димитровград, който строи , и който много обича баща му.
Поетът все още не знае син ли, или дъщеря ще се роди, какъв цвят ще бъдат очичките на детето – сини, или  черни, но не в това се състои проблема. Тихото и  спокойно повествование е завършено окончателно. поетът неочаквано ни кара да настръхнем. той говори за това, че важното не е това, какъв цвят ще бъдат очите на неговото дете, а това, че детето трябва да бъде „ Човек с очи”, за да съумее да различи врага от приятеля.
И ние веднага разбираме, че сърцето на поета е препълнено с мъка. Тъжно е да четем такива стихове! Както с тъга четем и други негови стихове за  несподелената любов, за самотата:

 Личният живот на поета е неудачен, той се разделил с жената и детето си, обичал, страдал, измъчвал се, над него постоянно висял Дамоклевият меч  на историята. И смъртта му е факт.. Поетът – строител на Светлото бъдеще,  Певецът във ватенка, Бригадирът с пееща душа отлетя в небитието, за да се възроди от пепелта тогава, когато  народа на България отново ще протегне ръка  към томчето с негови стихове, че ги прочете, ще пролее сълзи и  ща се разкае …
Прости ни, Поете!
За чужденецът е трудно да разбере наранената душа на Пеньо Пенев, ако  не е бил в града – мечта на поета – Димитровград. То го е строим, живял е в този град и градът му връща неговата любов стократно.
Просторни площади, покрити със светла  мозайка, чистите, построени с любов жилища
радват очите със своята солидност и малко напомнят за следвоенното строителство в Киев и Минск. Огромното количество паркове  и алеи, фонтаните, павилионите, детските площадки…
    Нима Пеньо Пенев не мечтаеше за това строейки младият град на брега на река Марица?
 И макар, че  са малко поовехтяли фасадите на сградите, макар, че  все още да има много да прави за жителите на  Димитровград неговият кмет,  и сега градът на Пеньо Пенев може да се гордее със себе си. С богат културен живот, със  забележителен театър, с библиотеката, музеите и главно – с ХОРАТА! Приветливи, радушни, готови да  приемат, прегърнат, подадат за помощ ръка, да нахранят, приласкаят и подарят  топлината на своите сърца.
Дълбок поклон на вас, жители на Димитровград, от Русия!