Помолимся за Белгород

Елена Царёва-Блохина
                ПОМОЛИМСЯ ЗА БЕЛГОРОД


 ПРЕД ИКОНОЙ ПРЕСВЯТОЙ БОГОРОДИЦЫ ЗНАМЕНИЕ КУРСКАЯ КОРЕННАЯ

О Царица Небесная! Кто изочтет великое множество чудес Твоих, кто исчислит вопли молитвенных прошений, токи умиленных слез, благодарных воздыханий, пролитых пред иконою Твоею.
Овеяна убо вся она скорбию народной, плачем угнетенных и радостною хвалою утешенных.
ПРИПАДАХУ К НЕЙ ЛЮДИЕ, ПОНЕСШИЕ АГАРЯНСКОЕ ИГО, ПЛАКАХУ МОСКВА В СМУТНОЕ ВРЕМЯ, ВЗЫВАШЕ КУРСК В НАШЕСТВИЕ ВРАЖЕСКОЕ. ВОПИЯШЕ ВСЯ ОБЛАСТЬ ВО ДНИ СМЕРТОНОСНЫХ БОЛЕЗНЕЙ И БЕД, И ВСЯ СКОРБИ НА РАДОСТЬ ПРЕЛАГАЛА ЕСИ. ТЕМЖЕ И НЫНЕ БЛАГОСЛОВИ ЗЕМЛЮ РУССКУЮ И ГРАД ЕЕ БЕЛГОРОД. СПАСИ ОТ ГРЕХА, ПОГИБЕЛИ И СОБЛАЗНОВ СТРАНУ НАШУ. Излей благодать на труд земледельческий и на всякое благое начинание общественное.
Помяни, Пресвятая Дево, по имени всех предстоящих и молящихся и вся люди, требующая Твоего утешения, помощи и милосердия. Ты убо веси тайная сердец наших. Темже всем по потребе их прошения исполни. Изрядне же заблудших обрати к покаянию, нас же всех умудри светом Евангельския любви и добрых дел.
Архипастыри и пастыри и вся верныя в православии до смерти тверды покажи, в царство небесное управи и со Христом жити сотвори во веки веков. Аминь.

          БЛАГОВЕРНОМУ КНЯЗЮ АЛЕКСАНДРУ НЕВСКОМУ, В СХИМЕ АЛЕКСИЮ

Кондак, глас 4:

Якоже сродницы твои Борис и Глеб/ явишася тебе с Небесе в помощь,/ подвизающемуся на Велгера Свейскаго и воев его,/ тако и ты ныне,/ блаженне Александре,/ ПРИИДИ В ПОМОЩЬ НАШИМ СРОДНИКАМ-БЕЛГОРОДЦАМ// И ПОБОРИ БОРЮЩИЯ НАС.

Тропарь, глас 4:

Яко благочестиваго корене/ пречестная отрасль был еси, блаженне Александре,/ яви бо тя Христос, яко некое Божественное сокровище Российстей земли,/ новаго чудотворца, преславна и богоприятна./ И днесь сошедшеся в память твою верою и любовию,/ во псалмех и пениих радующеся СЛАВИМ ГОСПОДА,/ давшаго тебе благодать исцелений,/ ЕГОЖЕ МОЛИ СПАСТИ ГРАД СЕЙ БЕЛГОРОД,/ И ДЕРЖАВЕ РОССИЙСТЕЙ/ БОГОУГОДНЕЙ БЫТИ,// И СЫНОВОМ РОССИЙСКИМ СПАСТИСЯ.
               
                МУЧЕНИКУ СВЯТОМУ ИОАННУ ВОИНУ
О, мучениче Христов Иоанне Воине! Храбрый во бранех, и скорый заступник православных христиан в бедах и напастях их, по данной благодати от Бога! БУДИ ПОБОРНИК КРЕПОК БЕЛГОРОДУ НА ВСЯ ВИДИМЫЯ И НЕВИДИМЫЯ ВРАГИ НАША. ВОИНСТВУ НАШЕМУ НА ВРАГИ ПОБЕДУ ДАРУЙ, ДА СМИРЯТСЯ ПРОТИВЯЩИИСЯ НАМ И ВРАЗУМЯТСЯ, И БОГА ИСТИННАГО ПОЗНАЮТ И СВЯТУЮ ЕГО ЦЕРКОВЬ ПРАВОСЛАВНУЮ. Мы же, грешнии, да сподобимся прославляти Господа Спаса нашего во Царствии Его вкупе с тобою во веки. Аминь.


               СВЯТОМУ ВЕЛИКОМУЧЕНИКУ ДИМИТРИЮ СОЛУНСКОМУ

Святый и славный великомучениче Христов Димитрие, скорый помощниче и теплый заступниче с верою притекающих к тебе! Предстоя с дерзновением Небесному Царю, испроси у Него прощение согрешений наших и о еже избавитися нам от всегубительныя язвы, труса, потопа, огня, меча и вечныя казни.
МОЛИ БЛАГОСТЬ ЕГО, ЕЖЕ УЩЕДРИТИ ГРАД СЕЙ БЕЛГОРОД, ОБИТЕЛЬ СИЮ И ВСЯКУЮ СТРАНУ ХРИСТИАНСКУЮ. ИСХОДАТАЙСТВУЙ У ЦАРЯ ЦАРСТВУЮЩИХ НА ВРАГИ ПОБЕДУ И ОДОЛЕНИЕ ПРАВОСЛАВНЫМ ХРИСТИАНАМ, ВСЕЙ ДЕРЖАВЕ ПРАВОСЛАВНОЙ МИР, ТИШИНУ, ТВЕРДОСТЬ В ВЕРЕ И ПРЕСПЕЯНИЕ ВО БЛАГОЧЕСТИИ; НАМ ЖЕ, ЧТУЩИМ ЧЕСТНУЮ ПАМЯТЬ ТВОЮ, ИСПРОСИ БЛАГОДАТНОЕ УКРЕПЛЕНИЕ НА ДЕЛА БЛАГАЯ, да благоутробное Владыце нашему Христу Богу зде творяще, сподобимся молитвами твоими наследовати Царствие Небесное для вечнаго прославления Его со Отцем и Святым Духом. Аминь.

                МОЛИТВА КРЕСТУ ГОСПОДНЮ
Да воскреснет Бог, и расточатся врази Его, и да бежат от лица Его ненавидящии Его. Яко исчезает дым, да исчезнут; яко тает воск от лица огня, тако да погибнут беси от лица любящих Бога и знаменующихся крестным знамением, и в веселии глаголющих: радуйся, Пречестный и Животворящий Кресте Господень, прогоняяй бесы силою на тебе пропятаго Господа нашего Иисуса Христа, во ад сшедшаго и поправшаго силу диаволю, и даровавшаго нам тебе Крест Свой Честный на прогнание всякаго супостата. О, Пречестный и Животворящий Кресте Господень! Помогай ми со Святою Госпожею Девою Богородицею и со всеми святыми во веки. Аминь.


                МОЛИТВА ПРЕСВЯТОЙ БОГОРОДИЦЕ ПЕРЕД ЕЯ ИКОНОЙ,
                ИМЕНУЕМОЙ "ЗНАМЕНИЕ" НОВГОРОДСКАЯ

О Пресвятая и Преблагословенная Мати Сладчайшаго Господа нашего Иисуса Христа! Припадаем и поклоняемся Тебе пред святою чудотворною иконою Твоею, воспоминающе дивное знамение Твоего заступления, великому Новуграду от нея явленное во дни ратнаго на сей град нашествия. Смиренно молим Тя, Всесильная рода нашего Заступнице: якоже древле отцем нашим на помощь ускорила еси, тако и ныне нас, немощных и грешных, сподоби Твоего Матерняго заступления и благопопечения. СПАСИ И СОХРАНИ, ВЛАДЫЧИЦЕ, ПОД КРОВОМ МИЛОСТИ ТВОЕЯ ЦЕРКОВЬ СВЯТУЮ, ГРАД ТВОЙ БЕЛГОРОД, ВСЮ СТРАНУ НАШУ ПРАВОСЛАВНУЮ И ВСЕХ НАС, ПРИПАДАЮЩИХ К ТЕБЕ С ВЕРОЮ И ЛЮБОВИЮ УМИЛЕННО ПРОСЯЩИХ СО СЛЕЗАМИ ТВОЕГО ЗАСТУПЛЕНИЯ. Ей, Госпоже Всемилостивая! Умилосердися на ны, обуреваемыя грехи многими, простри ко Христу Господу Богоприимныя руце Твоя и предстательствуй за нас пред благостию Его, просящи нам прощения прегрешений наших, благочестнаго мирнаго жития, благия христианския кончины и добраго ответа на Страшнем Суде Его, да, спасаеми всесильными Твоими к Нему молитвами, блаженство райское унаследуем и со всеми святыми воспоем Пречестное и Великолепое Имя Достопоклоняемыя Троицы, Отца и Сына и Святаго Духа, и Твое велие к нам милосердие во веки веков. Аминь.